Aug 26 2015

Gânduri de miercuri

Se pare că informaţia de săptămâna trecută despre noul roman al lui China Mieville nu era foarte exactă. Adică nu vom avea parte doar de o nouă carte, ci de două! This Census Taker se va lansă în ianuarie 2016, dar va fi un roman scurt sau o nuvelă, iar The Last Days of New Paris va apare spre mijlocul lui 2016, va fi un roman în toată puterea cuvântului şi cu el va continua explorarea de către autorul englez a tuturor subgenurilor literaturii speculative – de această dacă avem parte de universurile alternative. Se pare că Mieville a fost foarte ocupat în ultima perioadă: a scris mai multe povestiri care au fost incluse în volumul lansat anul aceasta – Three Moments of an Explosion, o nuvelă şi un roman.

This Census Taker:

Like Neil Gaiman’s major bestseller The Ocean at the End of the Lane, this is short and stirring fiction from a genre master.

After his mother goes missing, a boy is left alone in a remote house on a hilltop with his increasingly deranged father. When an odd man knocks on his door, the boy senses that his days of isolation are over. But will this stranger at last trigger the doom the boy has feared or will he somehow save the boy from the worst?

For readers of George Saunders, Kelly Link, and Karen Russell, This Census Taker is the poignant and uncanny new novella from award-winning and bestselling author China Miéville. After witnessing a profoundly traumatic event, a boy is left alone in a remote house on a hilltop with his increasingly deranged parent. When a stranger knocks on his door, the boy senses that his days of isolation are over—but by what authority does this man keep the meticulous records he carries? Is he the boy’s friend? His enemy? Or something altogether other?

The Last Days of New Paris:

THE LAST DAYS OF NEW PARIS is an intense and gripping tale set in an alternative universe: June 1940 following Paris’ fall to the Germans, the villa of Air-Bel in Marsailles, is filled with Trotskyists, anti-fascists, exiled artists, and surrealists. One Air-Bel dissident decides the best way to fight the Nazis is to construct a surrealist bomb. When the bomb is accidentally detonated, surrealist Cataclysm sweeps Paris and transforms it according to a violent, weaponized dream logic.

Read the rest of this entry »

Aug 18 2015

Promotie: Abonament revista ABAȚIA

Promotie valabila: 12 august – 20 augustPromo: Abonament 12 + Abația Pack!

99,90 lei

Abonament revista ABAȚIA – 12 numere.
Primești revista, înainte să ajungă în librării și chiar o reducere de 20 lei.

Atenție:
Abonamentele încep întotdeauna cu numărul următor, cel ce urmează să apară.

Aug 18 2015

Gânduri de miercuri

Gândesc azi, şi nu miercuri, pentru că peste câteva ore voi zbura din cuib şi nu mă voi întoarce decât peste o săptămână. Dar, şi dacă nu plecam, tot aş fi dat ştirea de mai jos azi; e mult prea importantă, cel puţin pentru mine.

=========================================================================================================================

ÎN SFÂRŞIT! This census-taker, Noul roman al lui China Mieville, va apare în luna ianuarie în SUA şi februarie în UK.

Mieville

In a remote house on a hilltop, a lonely boy witnesses a profoundly traumatic event. He tries – and fails – to flee. Left alone with his increasingly deranged parent, he dreams of safety, of joining the other children in the town below, of escape.

When at last a stranger knocks at his door, the boy senses that his days of isolation might be over.

But by what authority does this man keep the meticulous records he carries? What is the purpose behind his questions? Is he friend? Enemy? Or something else altogether?

Filled with beauty, terror, and strangeness, This Census-Taker is a poignant and riveting exploration of memory and identity.

=========================================================================================================================

Editura Solaris a achiziţionat o trilogie space-opera semnată de Yoon Ha Lee, probabil cel mai interesant autor de proză scurtă apărut în ultimii ani. Romanul de debut va fi, la fel ca şi povestirile, „o poveste despre masacre, nebunie şi matematică în spaţiul cosmic”.

Yoon Ha Lee has been a writer whose work I’ve been keeping a close eye on for a while now. His prose is razor sharp and his ideas are fresh and challenging. Ninefox Gambit is an astonishingly assured debut and one of the richest science fiction novels I have read in a good long while. This is a space opera with scope and depth, and also diversity. Yoon shows that science fiction is alive and well and really going places.

=========================================================================================================================

Pentru că voi lipsi din România nu voi scrie duminică despre premiile Hugo, ci peste câteva zile. Oricum, mare lucru tot nu va fi de scris. Premii vor fi decernate de la ora 6 dimineaţa, ora României, în data de 23 august şi vor putea fi urmărite live aici.

Aug 18 2015

Deleted Scenes From George Miller’s MAD MAX: FURY ROAD

Aug 13 2015

Articol de vacanţă: Pianoforte

klavierflügel

Dacă lumea s-a întrebat ce căuta un articol despre ceaiuri pe un site dedicat literaturii SF, m-am gândit să scriu de această dată despre muzica pentru pian şi despre pianişti. Poate că nu veţi fi cu toţii de acord cu ceea ce spun, dar pentru mine cea mai bună coloană sonoră pentru lectura cărţilor de science-fiction (în special cele care se petrec în spaţiul cosmic) o reprezintă muzica clasică. Iar acest fapt este susţinut şi de opera multora dintre creatorii de science-fiction, de la Stanley Kubrick până la Kim Stanley Robinson.

Despre ce vreau să vorbesc mai jos este muzică de pian, pentru că în ea am investit mii de ore de ascultat şi cântat, la ea mă pricep cel mai bine şi pe ea o consider apoteoza întregii arte muzicale a omenirii. Astfel, vă voi prezenta ceea ce eu consider că sunt cele mai bune înregistrări ele diferitelor compoziţii pentru pian, fără însă să intru în prea multe amănunte în legătură cu motivele pentru care le-am ales pe acestea, şi nu pe altele (deţin majoritatea înregistrărilor celor mai importanţi 20 de pianişti ai secolului XX şi sunt deschis să discut mult mai în amănunt dacă mi-o cereţi, inclusiv cu partitura în faţă).

Eu sper să vă placă această privire spre secolele XIX şi XX (majoritatea înregistrărilor despre care vorbesc se găsesc pe iTunes sau Amazon, iar exemplele de pe Youtube nu sunt întotdeauna înregistrările descrise în text). Read the rest of this entry »

Aug 13 2015

3 ştiri despre 3 seriale

Mini seria Sfârşitul copilăriei se va difuza pe SyFy în 14, 15 şi 16 decembrie.

Primele 2 episoade ale serialului The Expanse se vor difuza tot pe SyFy în 14 şi 15 decembrie, urmând ca următoarele 8 să apară în fiecare luni; iar al doilea sezon a fost deja provizoriu aprobat.

Tot SyFy va adapta pentru televiziune romanul Poarta de Frederick Pohl, serial care-l va avea ca şi producător pe David Eick, jumătate din perechea responsabilă pentru Battlestar Galactica.

In Gateway, humanity discovers an asteroid teeming with the long abandoned spaceships of an advanced alien race — the Heechee – setting in motion a gold rush for alien artifacts and technology. The ships are preprogrammed, transporting their voyagers to distant worlds of riches — or certain death. Undaunted by the peril or the odds, prospector Robinette Broadhead gambles everything on a journey to Gateway. After one nightmare mission, he returns to extraordinary wealth and luxury, but is haunted by the loss of his crewmates, including the love of his life.

Said Bill McGoldrick, Executive Vice President, Original Content, Syfy: “We’re delighted to develop this fascinating First Contact story with long-time partners Universal Cable Productions and Entertainment One. Gateway is thought-provoking and unsettling, raising profound questions about mankind’s possible relationship with alien life.”

Aug 12 2015

Gânduri de miercuri

Două au fost motivele principale pentru care „Gândurilor” au lipsit în ultimele săptămâni. Primul a fost acela că întreaga memoria RAM a creierului meu a fost acaparată de către cea mai mind-fucking carte scrisă vreodată – House of Leaves de Mark Z. Danielewski. Niciodată nu am mai întâlnit o carte cu o formă atât de complicată, de dificilă, de interesantă, de frumoasă. Însă această formă nu există în detrimentul conţinutului (ca S. a lui J.J. Abrams care este doar formă), conţinut care spune mai multe poveşti scrise cu extrem de multă măiestrie. Danielewski este unul dintre cele mai mari genii în viaţă şi veţi pierde ceva cu adevărat extraordinar dacă la sfârşitul vieţii această carte nu se va fi aflat printre lecturile voastre.

HouseOfLeavesSpread Read the rest of this entry »

Aug 10 2015

WINNERS: 2015 David Gemmell Awards

Castigatorii de anul asta sunt:

 

Legend Award (Best novel)
  • Words of Radiance – Brandon Sanderson (Gollancz)

 

Morningstar Award (Best debut novel)
  • The Emperor’s Blades – Brian Stavely (Tor UK/Pan McMillan )
Ravenheart Award (Best cover art)
  • Sam Green, Words of Radiance – Brandon Sanderson (Harper Collins UK)

 

Stavely nu mi s-a parut ca ar trebui sa primeasca vreun premiu, dar daca lumea a votat, asa o fi.

Jul 15 2015

Gânduri de miercuri

Comic-Con-ul de anul acesta de la San Diego a venit cu multe imagini şi ştiri care demonstrează încă o dată faptul că anii următori vor fi perioada de aur a filmelor şi serialelor science-fiction şi fantasy; sau cu alte cuvinte urmaşii Războiului tronurilor sunt câtă frunză şi iarbă.

The Expanse (SyFy, Decembrie 2015) (în apariţie la editura Paladin) – serialul care pare din ce în ce mai mult urmaşul lui Battlestar Galactica, ceea ce e cum nu se poate mai bine; cei de la Io9 au văzut episodul pilot şi au fost extrem de impresionaţi.

The Man in the High Castle (Amazon, toamna 2015) (editura Nemira) – chiar dacă pare destul de diferit faţă de cartea lui Dick, trailer-ul acesta arată foarte bine. Read the rest of this entry »

Older posts «