Nominalizarile la World Fantasy Award 2009

nominalizari fantasy 2009

BEST NOVEL
The House of the Stag, Kage Baker (Tor)
The Shadow Year, Jeffrey Ford (Morrow)
The Graveyard Book, Neil Gaiman (HarperCollins; Bloomsbury)
Pandemonium, Daryl Gregory (Del Rey)
Tender Morsels, Margo Lanagan (Allen & Unwin; Knopf)

BEST NOVELLA
“Uncle Chaim and Aunt Rifke and the Angel”, Peter S. Beagle (Strange Roads)
“If Angels Fight”, Richard Bowes (F&SF 2/08)
“The Overseer”, Albert Cowdrey (F&SF 3/08)
“Odd and the Frost Giants”, Neil Gaiman (Bloomsbury; HarperCollins)
“Good Boy”, Nisi Shawl (Filter House)

BEST SHORT STORY
“Caverns of Mystery”, Kage Baker (Subterranean: Tales of Dark Fantasy)
“26 Monkeys, Also the Abyss”, Kij Johnson (Asimov’s 7/08)
“Pride and Prometheus”, John Kessel (F&SF 1/08)
“Our Man in the Sudan”, Sarah Pinborough (The Second Humdrumming Book of Horror Stories)
“A Buyer’s Guide to Maps of Antarctica”, Catherynne M. Valente (Clarkesworld 5/08)

BEST ANTHOLOGY
The Living Dead, John Joseph Adams, ed. (Night Shade Books)
The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy, Ellen Datlow, ed. (Del Rey)
The Year’s Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-First Annual Collection, Ellen Datlow, Kelly Link, & Gavin J. Grant, eds. (St. Martin’s)
Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy, Ekaterina Sedia, ed. (Senses Five Press)
Steampunk, Ann & Jeff VanderMeer, eds. (Tachyon Publications)

BEST COLLECTION
Strange Roads, Peter S. Beagle (DreamHaven Books)
The Drowned Life, Jeffrey Ford (HarperPerennial)
Pretty Monsters, Kelly Link (Viking)
Filter House, Nisi Shawl (Aqueduct Press)
Tales from Outer Suburbia, Shaun Tan (Allen & Unwin; Scholastic ’09)

BEST ARTIST
Kinuko Y. Craft
Janet Chui
Stephan Martinière
John Picacio
Shaun Tan

SPECIAL AWARD, PROFESSIONAL
Kelly Link & Gavin J. Grant (for Small Beer Press and Big Mouth House)
Farah Mendlesohn (for The Rhetorics of Fantasy)
Stephen H. Segal & Ann VanderMeer (for Weird Tales)
Jerad Walters (for A Lovecraft Retrospective: Artists Inspired by H.P. Lovecraft)
Jacob Weisman (for Tachyon Publications)

SPECIAL AWARD, NON-PROFESSIONAL
Edith L. Crowe (for her work with The Mythopoeic Society)
John Klima (for Electric Velocipede)
Elise Matthesen
Sean Wallace, Neil Clarke, & Nick Mamatas (for Clarkesworld)
Michael Walsh (for Howard Waldrop collections from Old Earth Books)

4 Comments

  1. Cred ca e posibil sa castige Gaiman.De Pandemonium am mai auzit, desi inca nu a fost premiat..

    La Nuvelete am subliniat ca sunt nominalizate doua (plus inca o povestire) din revista F&SF si vad ca s-a strecurat si una din Asimiov`s la Povestire.

    La Antologie eu as vota cu Adams (sau VanderMeer-chiar daca nu le-am citit), dar probabil o sa iasa un Datlow..Surpriza a fost antologia editata de Ekaterina Sadia de care nu stiu nimic.

    Si la colectii vad ca iar apare Kelly Link…Trebuie sa citesc neaparat Magia pentru incepatori(doua texte din volum le-am citit oricum de prin alte parti).

  2. dupa mine antologiile de reprinturi n-ar merita premiate

  3. Votez cu Ford

  4. Not since Ray Bradbury’s classic Dandelion Wine has a novel so richly evoked the dark magic of small-town boyhood. ..The Shadow Year is a monumental new work from one of contemporary fiction’s most fearless and inventive artists.

    uuu…chiar ca pare interesanta!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Haiganu